Nekupujte zeleninu


Naprostá většina lidí kupuje zeleninu v obchodech. A když jdou na velký nákup do supermarketu, logicky si v něm koupí i ovoce a zeleninu. Co na tom, že chuť takto kupovaných výpěstků není zrovna dobrá, a kvalita je daleko pod cenou, za kterou zeleninu a ovoce dovážené přes půl zeměkoule kupujeme. Ovoce i zelenina jsou v supermarketech opravdu drahé, a navíc jsou bohužel plné pesticidů, které zaručují vysokou odolnost plodin vůči škůdcům, a také pomáhají k větší výnosnosti.

pěstování skleník

Tip – místní pěstitelé prodávají daleko lepší a kvalitnější ovoce a zeleninu, a to často za nižší ceny. Vyplatí se kupovat přímo u nich.

Nejlepší je si pěstovat ovoce a zeleninu doma, tedy kdo má tu možnost a má zahradu. Každý samozřejmě nemůže bydlet v domě se zahradou, ale i pokud bydlíte v bytě a máte alespoň balkon, lodžii nebo terasu, můžete si zkusit pěstovat třeba pár rajčat. Jestli máte zahradu a chuť si pěstovat co nejvíce vlastní zeleniny, podívejte se na skleníky – prodej probíhá po celý rok, a tak si můžete skleník koupit kdykoliv. Ideální je skleník z polykarbonátu, který je odolnější vůči poškození a jednodušší na údržbu. Můžete si vybrat přesně rozměr, který je ideální pro vaši zahradu.

skleník z polykarbonátu

Skleník se kotví do země, a tak je potřeba počítat s přípravou základů anebo patek, na které se skleník usadí. Dále bude potřeba zajistit si kvalitní hlínu, kterou bude nutné do skleníku navézt, abyste měli v čem pěstovat. Někdo si do skleníku dělá vyvýšené záhony nebo police, ve kterých má jednotlivé rostliny uložené. Je jen na vás, jak se vám bude lépe pracovat. Díky tomu že je ve skleníku tepleji a je v něm vyšší vlhkost, bude se v něm rostlinám dařit daleko déle, než kdybyste je pěstovali jen tak v záhoně. Skleník je ideální příležitost, jak si vypěstovat domácí zeleninu bez chemie, která bude daleko chutnější než ta, na kterou jste zvyklí z obchodů.